God. 15, br. 1, 2014.

Matematički fakultet

DIGITALNI REČNIK GOVORA JUGA SRBIJE

UDK: 811.163.41'322, 811.163.41'374'282.3
Ključne reči: prizrensko-timočki dijalekat, vranjski dijalekat, digitalni rečnik, rečnik dijalekta.
Apstrakt: Digitalni rečnik govora juga Srbije predstavlja prvu celovitu realizaciju digitalne verzije jednog rečnika dijalekta srpskog jezika, generisanog na osnovu Rečnika govora južne Srbije, autora prof. dr Momčila Zlatanovića. Objavljen je na adresi www.vranje.co.rs i inicijalno je sadržao 10.950 odrednica. Ovo je prvi resurs na srpskom jeziku koji, pored lingvističkih informacija, obezbeđuje i niz drugih: zvučnu informaciju (izgovor) svih odrednica i primera upotrebe reči ili fraza onako kako se izgovaraju na dijalektu; grafičke informacije o geografskim lokacijama upotrebe pojmova korišćenjem Google Maps i Geocoding servisa; statističke informacije kakve se ne mogu ili se teško mogu dobiti upotrebom klasičnog rečnika o etimološkom poreklu odrednica (koliko ih je iz turskog, persijskog, latinskog itd.), o pojedinim vrstama reči, upotrebi reči, poreklu, značenju itd. kao i povezivanje rečnika i deljenje njegovog sadržaja putem društvenih mreža. Drugi značajan aspekt rečnika je da radi kao viki resurs, to jest, da omogućava veb-korisnicima da rečnik šire i dopunjuju na tri načina: dodavanjem odrednica koje nisu u rečniku, uvođenjem primera primene i upotrebepostojećih pojmova i komentarisanjem i ukazivanjem na nova značenja, nove etimološke predloške i nove toponimske karakteristike vezane za poreklo i područja upotrebe datih pojmova. Razvijeni su alati koji daju opšte informacije o trendu rasta i upotrebe rečnika – o učestalosti pretrage pojmova, trenutnom broju odrednica, broju korisnika koji rade na razvoju rečnika itd.

Aleksandra Vraneš
DIGITALNA HUMANISTIKA I SAVREMENE BIBLIOTEKE

Katerina Zdravkova, Boban Joksimoski, Ivan Čorbev, Dragan Mihajlov
PETAR U OBLACIMA OBRAZOVANjA