God. 10, br. 1/2, jun 2009.

Sem Bruks

EBSCO izdavaštvo

ISTRAŽIVAČKE BAZE PODATAKA U SRBIJI I DISTRIBUCIJA INFORMACIJA

Sažetak: Kroz detaljan pregled elektronskog sadržaja iz oblasti prirodno-tehničkih nauka (STM) i biznisa dostupnog u Srbiji, ovaj članak opisuje vrednost pojedinih akademskih baza podataka i uticaj neverovatno velikog priliva podataka u zemlju, u poslednjih nekoliko godina. Dve najsveobuhvatnije akademske baze podataka obezbeđuje kompanija EBSCO Publishing (EBSCO), najveći svetski posrednik između izdavača i biblioteka. Opisan je pristup kompanije EBSCO s osvrtom na njene naučne baze podataka. Članak takođe istražuje koje akademske baze podataka najviše pružaju u kojoj disciplini i bavi se pitanjima kao što su dostupnost najcitiranijih časopisa, puni tekst, stručno nadgledan sadržaj, periodi odlaganja korišćenja (embargo periodi), arhivski brojevi, kao i drugim važnim pitanjima. Širenje informacija i pristup njima poboljšani su kroz tehnologije povezivanja svojstvenih istraživačkim bazama podataka. Ispitani su prilagođavanje ovih veza i njihova dostupnost. Takođe se diskutuje o mogućnosti korisnika da lako pregledaju slike relevantne za istraživanje direktno sa strane sa rezultatima.

ČLANCI

Maja Milanković-EtkinsonKris Sedler
GLOBAL CAMPUS PROJEKAT – E-UČENjEM DO VIŠE STUDENATA U NOVIM GENERACIJAMA GENERACIJAMA

Toma Tasovac
VIŠE ILI MANjE OD REČNIKA? WORDNET KAO MODEL ZA LEKSIKOGRAFIJU SRPSKOG KAO STRANOG JEZIKA

Sem Bruks
ISTRAŽIVAČKE BAZE PODATAKA U SRBIJI I DISTRIBUCIJA INFORMACIJA

Marina Mitrić
SPECIJALNE BIBLIOTEKE U SRBIJI: KATEGORIZACIJA I ANALIZA

Alan HopkinsonTigran Zargaruan
RAZVOJ NOVOG MASTER PROGRAMA BIBLIOTEČKIH I INFORMACIONIH NAUKA ZA FAKULTETE BIBLIOTEČKIH I INFORMACIONIH STUDIJA (BIS) U JERMENIJI, GRUZIJI I UZBEKISTANU

Filip Marić
TEX I LATEX

Goran Rakić
OPENOFFICE.ORG 3, SLOBODA U SVAKODNEVNICI SADA I NA SRPSKOM

Đorđe Stakić
VIKI TEHNOLOGIJA – NASTANAK, RAZVOJ I ZNAČAJ

PRILOZI

Sebastien Pomje
ZAŠTO JE UNIVERZITETU POTREBAN SLOBODAN SOFTVER?

Dušica Rajčević
INTERVJU SA TODOM KATLEROM, 25. SEPTEMBAR 2008. GODINE, BEOGRAD

Dušica Rajčević
GODIŠNjA KONFERENCIJA AMERIČKOG DRUŠTVA BIBLIOTEKARA OSVRT NA PRIMENU NOVIH VIDOVA KOMUNIKACIJA U BIBLIOTEKAMA